WiiM ULTRA hálózati audio lejátszó szürke
Egy zenelejátszó esetében egyrészt az fontos, mi mindent tud és honnan lejátszani (saját zenefájlok minél többféle formátumban, felbontásban, internetrádió, online prémium stream-szolgáltatás – pl. Spotify, TIDAL –, analóg/digitális, HDMI ARC, phono bemenetek, USB), másrészt pedig az, hogy milyen minőségen kapjuk meg a jelet a kimenetén, amit az erősítőnk (vagy a beépített saját erősítője) megszólaltat. A WiiM lejátszók eddig arról voltak híresek, hogy legkisebb modelltől (WiiM Mini) kezdve márkás DAC chip felel a digitál-analóg átalakításért, ami az egyik legfontosabb lépés a hangfeldolgozás és lejátszás folyamatában.
A hamarosan érkező WiiM Ultra tervezésekor a Linkplay ismét az ESS Technology-t választotta, a lejátszóba az ES9038QM2 DAC került. „Természetesen” ez is 32-bites jelfeldolgozásra képes (384 kHz-ig) és DSD52 lejátszásra is képessé teszi az Ultrát. A chip ebben a lejátszóban 121 dB-es SNR és -115 dB (0,00018%) THD+N értéket produkál. Természetesen, minden készülék egyéb komponensei (pl. tápegysége) is nagyon komolyan javíthatják vagy éppen ronthatják az eredményt – illetve a fülünk sem számadatok alapján hall valamit kellemesebbnek vagy épp rosszabbnak…
Ami bizonyos, hogy az Ultra esetében több forrásból kerülhet a megszólaltatható adat, jel a készülékre, mint bármely eddigi WiiM-nél. A hálózaton, interneten keresztül elérhető tartalmak között nincs különbség, bár az ethernet-csatlakozás mellett használható WiFi itt már 802.11b/g/n/ax szabványú, azaz a WiFi 6-ot (2,4/5/6 GHz) is ismeri – bár zenelejátszáshoz nincs szükség még az 802.11n-re sem. A hátlapon viszont ezeket a csatlakozókat, bemeneteket találjuk:
- Analóg vonalbemenet (2×RCA)
- Phono-bemenet (2×RCA) – vinyl („bakelit”) lemezjátszóhoz
- Optikai (Toslink) digitális bemenet
- HDMI ARC – TV-hez
- USB – lejátszás USB-s háttértárról)
A fenti listából csak az analóg és az optikai bemenet található meg a WiiM Pro Plus-on, tehát az Ultra elhozza az analóg (vinyl) lemezjátszók csatlakoztathatóságát, ráköthető a TV-nk hangja, és végre USB-s meghajtón tárolt zenefájlok is lejátszhatók, nem csak NAS-on, számítógépen elérhetők. A kimenetek terén is izgalmas változásokat találunk a Pro Plus-hoz hasonlítva az Ultrát (vastagon kiemelve az, ami csak az Ultrán van):
- Analóg vonalkimenet (2×RCA) – enélkül nem is lenne értelme a DAC-nak
- Mélynyomó kimenet (1×RCA) – ha külön mélynyomót használnál akár zenéhez, de inkább talán mozizáskor, a TV-t hallgatva
- Koax digitális hangkimenet
- Optikai digitális hangkiement
- USB digitális hangkimenet – USB-s DAC-hoz, aktív hangfalakhoz
- Trigger-kimenet – egyéb eszközök, elsősorban erősítő bekapcsolásához
- Fejhallgató-kimenet – az előlapon
A fejhallgató kimenetért a komolyabb „fülesek” tulajdonosai bizonyosak hálásak lesznek, így külön erősítő nélkül is hallgathatnak minőségi zenét fül- vagy fejhallgatón keresztül a WiiM Ultrával. Ha – pl. fejhallgatót használva – a készülék közelében élvezzük a zenét, az üveglap mögé épített 3,5″-es színes érintőképernyő (felbontása jelenleg számunkra még nem ismert) kiválóan használható a zenék kiválasztásához, lejátszás közben pedig az ID-TAG-ek, az albumborító és a lejátszási folyamat megjelenítésére – ahogy ezt a WiiM app is teszi jelenleg telefonon, tableten vagy épp asztali számítógépen. De egyedi háttérkép és widget-ek is használhatók az előlapi képernyőn, amelyen a navigáláshoz a szintén üveg fedlappal ellátott, nagy méretű tekerő- és nyomógomb használható, amely lejátszás közben egyúttal a hangerőszabályzás (fejhallgatóhoz), és a PLAY/PAUSE funkciókat is kezeli. Kikapcsolt (készenléti) állapotban a kijelző óraként is működhet.
A kijelzőn minden funkcióhoz hozzáférünk, így a 10-sávos grafikus és a szintén 10 sávos parametrikus hangszínszabályzóhoz is. Egyébként 24 különféle preset (előre definiált hangzás) választható. A mélynyomókimenet használata is finomhangolható a grafikus kijelző segítségével; állítható a vágási frekvencia, fázis, késleltetés, hangerő.
Ahogy a legtöbb WiiM lejátszó – leszámítva a legkisebbet, a Minit –, az Ultra is megkapja az Roon Ready minősítést, így egy Roon szerverről is képes lejátszani. De minden Roon Ready WiiM készülék (a v4.8.526553 firmware óta) egyúttal a Squeezebox szervert is támogatja (a Logitech Media Server SqueezeElite plugin-jén keresztül), így SlimDevices/Logitec Squeezebox lejátszókkal vegyesen is használható.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.